O autorce

Jmenuji se Lenka Angelika Tichá a kameny mě provázejí od malička. Z dětské zábavy se stala touha po tom vědět víc a proto jsem vystudovala geologii. Myšlenka používat minerály v umění, umocňovat jejich sílu barvami a dalšími přírodninami a tvořit s nimi abstraktní obrazy přišla až poté, co mě po mnoha letech v náročném pracovním nasazení zastavilo zdraví a upoutalo na několik měsíců doma. Postupně jsem objevovala a osvojovala si další techniky a propracovávala kombinace barev, minerálů, textur a přírodnin. Díla se tak začala objevovat v domovech i veřejných prostorách a příležitostně i na výstavách.

Malá sběratelka a objevovatelka

Od dětství mě fascinovaly obrovské skalní masívy, jeskynní systémy a zajímaly mě všechny skály, na které se dalo vylézt a zkoumat všechny pukliny, vrstvy a vrásy. Vystudovala jsem geologii a díky práci televizní reportérky jsem měla možnost procestovat kus světa a vidět zázraky i přírodní katastrofy na vlastní oči. Zkoumat sopky zblízka, studovat zemětřesení i jeho následky, sesuvy půdy v jižní Americe, posuny mořského dna po tsunami v jihovýchodní Asii, hurikány v Karibiku a další děsivé a zároveň úžasné projevy naší planety.

 

Cestu k sobě jsem našla v jeskyni

Dostala jsem příležitost natočit sérii reportáží z nedostupných jeskynních systémů v Moravském Krasu a v Mikulově. Jeskyňáři jsou úžasná parta lidí, kteří nadšeně objevují, mapují a zkoumají jeskyně u nás i v zahraničí. Díky nim jsem zjistila, jaké je to být desítky metrů pod zemí v absolutním tichu a tmě. A také jak tam člověk najednou objeví, v tom tichu a tmě, nebo jen s mihotající čelovkou, spoustu svých skrytých vlastností, o nichž neměl ani tušení – bolístek, strašáků a zároveň také obrovskou vnitřní sílu k tomu, aby zvládnul nemožné.

 

Kameny v každodenním životě

O minerálech jsem se dozvídala víc a víc. Informace přicházely někdy náhodně, jindy jsem se cíleně učila a poznávala. Postupně jsem jejich účinky krystalů začala testovat ve špercích i valouncích v běžném životě na sobě, svých kamarádech i klientech. Po celá léta jsem studovala co umějí, jak na člověka působí, co je z nich cítit a jak ovlivňují prostor, v němž se nacházejí. A pak přišlo zranění, zastavení a s ním odvaha se pustit do obrazů.

Nové výzvy, noví přátelé

Díky tomu, že jsem začala tvořit se častěji pohybuji ve skupině stejně zaměřených lidí, geologů, mineralogických nadšenců a obchodníků s kameny. Stále objevuji nové možnosti a díky objednávkám klientů dostávám pořád větší výzvy, ať už jde o větší rozměry obrazů, dražší kameny nebo složitější kombinace materiálů. Kameny i dřevo nesou nejen svoji energii, ale také energii místa, kde vyrostly, a proto cestuji třeba po zajímavých a silných energetických místech, abych měla ten správný materiál pro svoje obrazy. A pak už jen s napětím sleduji, jak noví majitelé obraz přijmou a co jim do života přinese a mám z toho obrovskou radost. Vášeň a láska k minerálům se konečně aspoň částečně promítla do mé profese. Kameny jsou mi společníkem v praktickém každodenním životě i když naplno pracuju v terénu nebo u počítače. Věřím, že jejich síla a energie dokáže zázraky a jsem vděčná, že mohu být prostředníkem mezi nimi a vámi. A velký dík patří všem lidem, kteří mi na mojí cestě pomáhají, stále mě posouvají dál, podporují a dávají zpětnou vazbu. Díky za všechny rady, poznatky, moudra, zkušenosti, výzvy i materiál.