Ametyst

Receptivní kámen, přiřazen planetám Jupiter, Neptun a elementu vody.

Ametyst (SiO2) je fialovou odrůdou křemene, díky příměsi železa a dalších stopových prvků a ozařování. Nejčastěji roste v otevřených dutinových stěnách. Ametyst chevron je proužkovaná varieta, kdy se stýkají linie fialové a bílé barvy. Přisuzuje se Rybám, Panám, Střelcům, Štírům, Kozorohům a Beranům.

Receptivní kámen, přiřazen planetám Jupiter, Neptun a elementu vody.

Je tradičně kamenem čistoty, zbožnosti a býval šperkem králů. Je to mimořádně mocný kámen s ohromnou ochrannou sílou, má vysoké spirituální vibrace. Má silnou léčivou a očistnou moc, zahání halucinace, nespavost a noční můry, vyvolává klidný spánek a příjemné ozdravující sny.

Mírní obavy, zármutek a starosti, smutek a žal, včetně soužení z lásky.

Je kamenem klidu, zahání stres a negativní emoce, tiší strachy, vztek, obavy a zlobu, neurózy a hysterii.  Zvyšuje naděje, zahání pocit viny, zbystřuje mysl, je kamenem pravé, ryzí, emocionální lásky, posiluje věrnost. Napomáhá soustředění, pomáhá přijímat nové myšlenky, dodává rozhodnost, rozvíjí intuici, podporuje proměnu záměrů ve skutečnost. Pomáhá při léčbě alkoholismu a jiných závislostí. Podporuje vědomé zpracování a vnitřní usebrání. Čistí a harmonizuje krční a korunní čakru.

Chrání proti zemskému a vodnímu záření. Brání v převzetí podvědomých vzorců a energií od ostatních lidí.

Zmírňuje bolesti hlavy, migrény, odstraňuje napětí a únavu. Uvolňuje ztuhlý zátylek.  Pomáhá při žaludečních a dýchacích obtížích, poruchách sluchu, kožních problémech – akné, nerovnováze zažívacího traktu, působí na střeva a střevní mikroflóru, mírní průjem, odstraňuje parazity, reguluje střevní flóru, podněcuje produkci hormonů, činnost metabolismu, posiluje vylučovací orgány a imunitní systém. Léčí podlitiny, otoky, pohmožděniny a rány, puchýře, lupénku, bradavice, lupy, spáleniny ze sluníčka. Působí na svědění i reakce na bodnutí hmyzem.

Snižuje krevní tlak, usnadňuje porod, zmírňuje menstruační potíže a návaly horka, snižuje krvácivost. Brání zánětům kolene a lokte.

Pomáhá při potížích s vyslovováním po záchvatech mrtvice.

Ametystová voda posiluje činnost slinivky břišní, používá se pro omývání obličeje a na kožní problémy jako koupel. Ametystový krém se působí proti akné a podrážděním kůže, ametyst učinkuje rovněž na pigmentové skvrny a vřídky.