Křišťál

Křišťál (SIO2) je bezbarvá a průhledná varieta křemene. Jeho jméno je odvozené z řeckého krystalos – křišťálově průhledná voda. Přisuzuje se Lvům, Blížencům a Kozorohům.

Tradičně jej používali australští domorodci a prérijní indiáni v Americe jako talisman a k věštění. V Evropě se brousil jako napodobenina diamantu. Vykazuje piezoelektrický jev – pod tlakem generuje elektrické napětí. Díky této jedinečné schopnosti je využívaný v elektronice – ve vysílačkách, hodinách, rádiích.
Je to nejúčinnější a nejuniverzálnější léčivý krystal – zesiluje, uvolňuje, optimalizuje energii a uvádí ji do absolutní harmonie, je symbolem rovnováhy a čistoty, přináší do života radost, štěstí a pohodu i vliv. Povzbuzuje psychiku, pomáhá samostatnosti, jasnozřivosti a sebezdokonalení, zvyšuje kreativitu, dodává inspiraci, posiluje paměť – pomiocník při zkouškách a testech.

Posiluje vůli, pomáhá uspořádat myšlenky a zvládnout všechny životní výzvy. Podporuje harmonii mezi lidmi. Zesiluje záměr a soustředění na cokoli je právě potřeba. Zvyšuje šance na úspěch v mnoha snahách a oblastech života – např. finance, plodnost, tvořivost, požehnání v rodině, spokojený domov, zdravé tělo.
Poskytuje silnou ochranu před vším zlým a negativním, čistí a chrání auru, zajišťuje klidný spánek, vhodný pro meditaci a magické účely. Při meditaci dokáže odfiltrovat rušivé vlivy, posiluje a čistí ostatní kameny.
Eliminuje geopatogenní zóny, čistí elektromagnetický smog.

Pomáhá při všech zdravotních problémech, včetně duševních. Tiší bolesti hlavy a zubů, neuralgické a střevní potíže, podporuje trávení, hojí zánětlivá kožní onemocnění, uvádí tělo do rovnováhy. Posiluje obranyschopnost organismu, chrání před nachlazením a „rychlými viry a bakteriemi“, dodává energii, působí proti všem bolestem. Pomáhá při tuberkulóze a epilepsii i při ledvinové kolice.

Příznivě působí na vlasy, nehty, sliznice a pokožku, pomáhá proti nadváze a proti závratím. Podporuje laktaci, ovlivňuje funkci štítné žlázy, srdce a oběhového systému, trávícího ústrojí, pomáhá při horečkách.
Křišťálová voda pomáhá při srdečních potížích, proti nevolnosti a průjmu.

Má chladivé účinky, zmírňuje otoky a účinně působí na svědění a další příznaky při bodnutí hmyzem (ideálně podržet hrot nebo oblázek v místě vpichu).